Félutas Lakás Komplex Reintegrációs Program működése
BM-24-E-0032
A szabadságvesztéses büntetés után szükségesek olyan szolgáltatások, amelyek a többszörös hátrányokkal küzdő, marginalizált pozícióba került szabadultak számára visszailleszkedési lehetőségeket biztosítanak. Ennek egyik tényleges megvalósulási módját jelentik a Félutas Ház / Félutas Lakás programok, azon belül pedig komplex szolgáltatások biztosítása. A lakhatás és a munka reintegrációs vetületeinek pozitív hatásai előremutatóak, és a bűnismétlés kockázatát jelentősen csökkentik.
A Váltó-sáv Alapítvány által működtetett Félutas Lakás Komplex Reintegrációs Program működése című projekt egy egyedülálló kezdeményezés, amely a szabadságvesztésből szabadultak társadalmi és munkaerőpiaci visszailleszkedését támogatja. A program célja, hogy biztonságos lakhatást és komplex szolgáltatásokat biztosítson azok számára, akik szabadulás után segítség nélkül nem tudnának elindulni az önálló élet felé vezető úton.
A program azokon a szabadultakon segít, akik nem rendelkeznek stabil családi vagy társadalmi háttérrel, és így különösen kiszolgáltatottak a társadalmi peremre sodródásnak vagy a bűnismétlésnek. A Félutas Lakás nemcsak szállást nyújt, hanem egy átfogó támogató rendszert is, amely magában foglalja a munkaerőpiaci (re)integrációt, pszicho-szociális támogatást, készségfejlesztést és strukturált szabadidős tevékenységeket.
A résztvevők a program során személyre szabott segítséget kapnak, beleértve a job coachingot, digitális kompetenciafejlesztést és kommunikációs készségek fejlesztését. A lakók számára kötelező az aktív részvétel, ami a társadalmi normák és értékek újratanulását segíti elő.
A szoros szakmai együttműködés a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságával (BVOP) garantálja, hogy a szabadulás előtti időszakban is megkezdődjön az előkészítés, és hogy a leendő lakók felkészülten léphessenek be a programba.
A Félutas Lakás Komplex Reintegrációs Program működése című projekt nem csupán lakhatási lehetőség, hanem egy esély egy új életre, amely során a résztvevők lépésről lépésre dolgozhatnak a társadalmi visszailleszkedésükön és személyes fejlődésükön.
A program sikerét az is mutatja, hogy Európa számos országában elismerik és követendő példaként tekintenek rá. A Váltó-sáv Alapítvány elkötelezett amellett, hogy a jövőben tovább fejlessze és terjessze ezt a különleges reintegrációs modellt, amely valódi lehetőséget biztosít a változásra.
A Támogatott tevékenység a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával valósul meg.
Szórólap
|